Yoga, esneklik, güç ve hatta kilo vermek isteyen kişiler arasında en popüler antrenman olmasa da, hızla popüler hale geliyor. Yoga stresi azaltmak ve daha fazla rahatlama sağlamak için harika bir yoldur. Yine de yoga yapmaya başladığınızda, bunun sadece egzersiz yapmanın ve formda kalma yolundan çok daha fazlası olduğunu öğrenirsiniz. Yoga, tercih edenlerin çoğu için bir felsefe, bir tutku ve bir yaşam tarzıdır.

Yoganın Tarihçesi

Yoga, yaklaşık 26.000 yıl önce, Altın Çağ’da Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Yoga, doğal varlık ve ruhsal aydınlanma hallerini somutlaştırdığı için Hindu dininin önemli bir parçasıdır. Yoga, meditasyon uygulamalarının bir parçası olarak Budizmin de önemli bir parçasıdır. Hatta İslam ve erken Hıristiyanlık ile de bağlantılı olmuştur. Günümüzde yoga, fiziksel avantajlar kadar manevi faydalar için de, giderek daha popüler hale gelmiştir.

Yoganın Faydaları

Her hastalığı tedavi etmese de, yoga insan vücudu için çok şey yapabilir. Yoga hemen hemen her yaşam tarzı veya programda çalışabilir. Yoga, yoga katılımcılarının vücutlarını daha iyi kontrol etmelerine izin veren sağlık ve beden farkındalığını arttırdığı kanıtlanmıştır. Esneklikten daha iyi vücut uyumuna kadar, yoga çeşitli rahatsızlıklara yardımcı olabilir.

Yoganın Fiziki Faydaları

Artan esneklik

Artırılmış güç

Artan dayanıklılık

Yoganın Zihinsel Yararları

Stres azaltma

Beden farkındalığı

Daha iyi uyku

Kendine güvenin geliştirilmesi

Gevşeme

Daha fazla fiziksel ve zihinsel fayda vardır, ancak bunlar önemli olanlardır. Belli şartlardan muzdarip olanlar da yogadan yararlanabilirler. Hamile olan veya hamile olmayı planlayan kadınlar yogadan büyük fayda sağlayabilir.

Open chat