Ne yediğimizi nasıl hissettiğimiz etkiler. Yiyecekler bizi iyi hissettirmeli. Ancak çok az yerseniz sağlığınız ve yaşam kaliteniz etkilenebilir. Bu, yiyeceklere karşı olumsuz duygulara yol açabilir. Daha sağlıklı ve daha dikkatli seçimlerin nasıl yapılacağını öğrenerek kilo alımını kontrol edebilirsiniz.

Genel olarak, sağlıksız beslenme alışkanlıklarını değiştirmenin birçok yararı vardır:

Enerji seviyesinde artış

Gıda ile daha olumlu bir ilişki

Daha kolay hareket

Geliştirilmiş vücut estetiği

Uzmanlar, birçok faktörün beslenme hakkındaki duygularımızı ve yeme davranışlarımızı etkileyebileceğine inanıyor. Bu faktörler şunları içerir:

Kültürel

Evrimsel

Sosyal

Aile

Bireysel

Ekonomik durum

Psikolojik

Birçok insan, stres, can sıkıntısı veya endişe gibi duygularla başa çıkmak için ve hatta sevinç duygularını uzatmak için bir baş etme mekanizması olarak gıda kullanır. Bu kısa vadede yardımcı olabilse de, duygularınızı hafifletmek ve rahatlatmak için yemek yemek genellikle pişmanlık ve suçluluk duygusuna yol açar ve hatta olumsuz duyguları artırabilir.

Psikoloji davranış bilimidir. İnsanların yaptıkları şeyi nasıl ve neden yaptıklarının incelenmesi konusunda çalışır.  Bilişsel davranış tedavisi bu durumda, en çok kullanılan yaklaşımdır çünkü hem düşünme kalıpları hem de davranışlarla ilgilenir. Bilişsel davranışçı tedavi ile ele alınan bazı alanlar şunlardır:

Kişinin değişim için hazır olmasını belirleme: Bu, hedeflerinize ulaşmak için yapılması gerekenleri ve daha sonra bunu yapmak için bir taahhütte bulunmanız gerektiğini bilmenizi gerektirir.

Kendi kendini izlemeyi öğrenme: Kendini izleme, şu anda ne yiyeceğinizi tetiklediğine ve yemek seçimlerinizle bölümlerinize daha fazla dikkat etmenize yardımcı olur. Ayrıca uzun vadeli ilerlemeye odaklanmanıza yardımcı olur.

Bağlantının koparılması: Buradaki odak, belirli ortamlarda yemek yememek ve sağlıksız yiyecek seçimlerini bulunduğunuz ortamda tutmamak gibi uyarıcı kontrolü üzerinedir. Bilişsel davranışçı tedavi, aynı zamanda, stresle başa çıkma becerisi olarak, daha sağlıklı alternatiflerle yemenin değiştirilmesinin ayrıcalığını da öğretir.

×
Open chat