Sağlıklı bir yaşam tarzı birçok seçenek içerir. Bunlar arasında en önemlisi de dengeli bir beslenme planı seçmektir. Peki sağlıklı bir beslenme planı nasıl seçersiniz? Sağlıklı bir beslenme planının ne olduğunu tanımlayarak başlayalım. Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda şunlar geçerlidir:

Meyveler, sebzeleri, tam tahılı besinler ve yağsız veya az yağlı süt ve süt ürünlerini seçmek.

Yağsız et, kümes hayvanları, balık, fasulye, yumurta ve fındık tüketmek.

Doymuş yağlar, trans yağlar ve tuz bakımından azaltılmış bir beslenme.

Sağlıklı bir kiloyu elde etmenin ve korumanın iyi bir yolu, günlük rutininizde daha sağlıklı bir yaşam tarzına yol açacak küçük değişiklikler yapmaktır. Aşırı kilolu veya obez olmak, yüksek tansiyon, kas, kemik ve solunum bozuklukları ve tip 2 diyabet, kalp hastalığı, inme ve bazı kanserler de dahil olmak üzere kronik hastalık riskini artırır.

Dengeli, besleyici bir beslenme planı yapmak ve fiziksel olarak aktif olmak, sağlıklı kalmanın ve hastalık riskini azaltmanın en iyi yoludur. Sabit bir ağırlığı korumak için, enerji alımınızın kullandığınız enerjiye eşit olması gerekir. Tükettiğinizden daha fazla enerji kullanırsanız, kilo vereceksiniz. Öte yandan, kullandığınızdan daha fazla yerseniz, kilo alırsınız.

Kilo vermesi gereken çoğu insan, vücut yağ seviyesini uzun vadede artıracak kısa süreli bir çözüm olan, şok diyetleri dener. Sürekli diyet döngüsü, kilo kaybı ve kilo alımı sağlıksız bir seçimdir. Bu tip diyetler, sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olmaz.

Yeme alışkanlıklarınızda birkaç kolay değişiklik yaparak kilo kontrolü yapabilirsiniz:

Tüm yiyecek gruplarından çok çeşitli yiyecekler yiyin.

Meyve ve sebze tüketiminizi artırın, özellikle de sebzeler, çoğu kalori açısından düşüktür ve lif içerdiğinden, kendinizi tam olarak hissetmenize yardımcı olur.

Ek yağ, şeker ve tuz katkılı gıdaları sınırlayın. Gazlı içecekler, şekerlemeler ve aperatif yiyecekleri ara sıra tüketin.

Ekstra egzersiz ile sağlıklı beslenmeyi dengelemeye çalışın. Yaktığınız enerji ne kadar fazla olursa, sahip olmanız gereken kiloya o kadar çabuk ulaşırsınız.

Doymuş yağları ve alkolü azaltın.

Şekerli içecekleri suyla değiştirin.

Rahatsızlık, öfkeli veya stresli olduğunuz zamanlarda yemek yemekten kaçının. Bu hislerle baş etmek için diğer sağlıklı yolları keşfedin.

Kilo kontrolüne yardımcı olan sağlıklı bir beslenme planı, düşünmemiş olabileceğiniz çeşitli yiyecekleri içerir. Denemediğiniz sağlıklı seçimleri tercih ederek beslenme planınızı çeşitlendirebilirsiniz.

×
Open chat