Ergenlik, büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu ve çocukluktan erişkinliğe geçişi kapsayan dönemdir. 

Bu dönemdeki fiziksel değişiklikler bedenin besin gereksinimlerini de değiştirmektedir. Enerji, protein, vitamin ve mineral gereksinimi arttığı gibi, iştah da bu dönemde artar. Dolayısıyla besin seçimleri çok dikkatlice yapılmalıdır. Fiziksel değişikliklerle birlikte bu dönemde yeme alışkanlıkları ve besin seçimlerinde de değişlik olmaktadır. Ayak üzeri hızlı atıştırma ve yağ şeker ve tuzdan zengin olan “fast food” alışkanlıkları da öğün atlama artmaktadır. 

Psikolojik ve biyolojik gelişimin yanı sıra beslenme ile ilgili yanlış alışkanlıklar da bu dönemde gelişip yerleşebilir. Bu dönemin başlıca beslenme alışkanlıkları doymuş yağ ve fazlaca tuz içeren, aynı zamanda yüksek kalorili fast food, şeker içeriği fazla ve katkı maddeleri eklenmiş hazır ve paketlenmiş gıdalar, yüksek kalori içermesine rağmen vücuda yararlı olmayan  patates kızartması, cips ve şekerli içecekler gibi besinlerin fazlaca miktarlarda tüketilmesidir.

Ergenlik döneminde yetersiz beslenme veya aşırı beslenme gibi yanlış alışkanlıklar gelişimin bozulmasına yol açabilir.

Dengesiz beslenmeyle boy uzamasının yavaşlaması, kemik yapısının oluşumunda gecikmeler, büyüme geriliği; aşırı beslenme ile ise obezite ve ilerleyen yaşlarda olabilecek kronik hastalıkların görülme riski artar.

Beslenmeye hayatın her döneminde gereken önemi vermeliyiz. Özellikle günümüzde erişkinlerin önemli sağlık sorunlarından olan şişmanlık ve buna bağlı gelişen osteoporoz ve kalp-damar hastalıklarının çocukluk ve ergenlik dönemindeki yanlış beslenme alışkanlıklarının sonucu olduğunu unutmamak gerekir. Sağlıklı bir ergen beslenmesi için: sebze, meyve, tüm taneli tahıllar çok miktarda, az yağlı süt ürünleri ve yağsız et orta miktarda, yağ şeker ve tuzdan zengin gıdalar çok az miktarda tüketilmeli ve her gün bol su içmek alışkanlık haline getirilmelidir. Her grup besini içeren sağlıklı bir diyet ile birlikte düzenli yapılan fizik egzersiz ergenlerin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlayacaktır Aşırı televizyon izlenmesi azaltılarak bile ergenlerdeki karın yağlanmasının azaltılması sağlanabilir. İlgilendikleri bir spor dalına yönlendirilerek fiziksel aktiviteleri arttırılmalı. 

Ergenlik döneminde sıkça karşılaşılan tatlı yeme isteğini; çantalarında ara öğün taşımayı alışkanlık haline getirerek çözebilirler. Eğer canları tatlı çektiğinde ulaştıkları ilk şey en yakınında elinin altında meyve olursa tatlı gereksinimini ondan karşılayabilir. Bunu yapmazlarsa en yakın yerden çikolata satın alacaklardır.

Ergenlerin ideal beslenmelerinde hızlı büyümelerine karşılık gelen enerji ve besin öğeleri ihtiyacını besin değerleri yüksek yani vücuda yararlı yiyeceklerle karşılanmalıdır. Gençlerde gittikçe artan obezite yüzdeleri de fazla kalorili besin alımının göstergesidir. Gelişim sırasındaki enerji yakımı için gerekli kaloriler şekerli ve yağlı yiyecekler yerine çeşitli besin grupları ile sağlanmalı.

Esmer ekmek, bulgur, makarna, pirinç, yulaf ezmesi gibi işlenmemiş tahıllı gıdalar

En az 5 porsiyon olacak şekilde bol sebze ve meyve 

2-3 porsiyon süt, yoğurt, pastorize peynir, kefir gibi süt ürünleri 

Balık, tavuk, kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller gibi proteinler

Günde 6-8 bardak su içilmesi

Kahvaltıyı da içeren öğünlerin düzenli yenilmesi 

Kalori dengesinde düzenli egzersiz yapılması,Az yağlı yiyeceklerin tercih edilmesi

Şekerden zengin içecek ve yiyecekler sınırlandırılmalı.

×
Open chat