Anne ile bebeği arasındaki sevgi ve güven bağının kurulmasını sağlayan önemli bir süreç doğum  sonrası dönemdir. Doğum sonrası süreç doğumdan kalan fazla kiloları vermek için de bir fırsattır. Bu dönemi anneler çoğunlukla evde ve az hareket ederek geçirirler. Çevresindeki kişilerin ‘ süt yapsın ’ baskısıyla yüksek kalorili yiyecekleri (şeker eklenmiş komposto,) anneye ısrarla yedirmeleri sonucu ağırlık artışı görülebiliyor.

Doğum sonrası, emzirme döneminde beslenme düzeniniz çok önemlidir. Emziren annenin diyeti normalden daha fazla kalori, protein ve kalsiyum içermelidir. Annenin bebeği emzirmesi ağırlık kaybına sebep olacak en önemli faktörlerden biridir. Doğru beslenme ile süt artışı sağlarken bir yandan emzirme ile harcanan enerjiyi ağırlık kaybı olacak şekilde kullanmak mümkündür. Emziren anneler günde ortalama 400-500 kalori daha fazla harcarlar. 

Doğum Sonrası Beslenme Önerileri  

Buzdolabınızdan yağlı ve işlenmiş, paketli besinleri çıkararak bu besinlere ulaşmanızı engellemek ile başlayın. Buzdolabınızı meyve, sebze, tam tahıllı gıdalar, et, tavuk ve balık ile doldurun.

Bol su içmeye özen gösterin. Günlük en az 2.5 litre su tüketin. Özellikle emzirme esnasında, susadıkça ya da susamadan bol bol su için.

Yemek yerken arka fonda sakin bir müzik açın. Yemekleri iyi çiğnemeye özen gösterin. 

Günlük beslenme düzeniniz 2-3 porsiyon süt, yoğurt, kefir, peynir, 3-5 porsiyon taze sebze ve meyve, 1 adet yumurta içermeli.  

Akşam yemeği sonrasında televizyon seyretmek yerine yürüyüş yapın.

2-3 saatte bir emzirmeye çalışın böylece süt üretimini uyarmış olursunuz. 

Gece emzirirseniz süt üretimini uyarır ve sütünüzün azalmasını engellemiş olursunuz. 

Sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapmaya çalışın. böylece emzirmeyle harcanan enerjiyi sağlamış olursunuz. 

2-3 saat arayla günde 6-8 öğün olacak şekilde beslenmelisiniz. 4 saatten uzun süre bir şey yemeden kalmamaya özen gösterin. 4 saatten uzun açlık dönemi süt üretimini azaltabilir. 

Akşam yemeği sonrasında televizyon seyretmek yerine yürüyüş yapın.

×
Open chat