Detoks denildiğinde genelde ağırlık kaybı hedeflendiği döneme özel, düşük kalorili ve sıvı beslenme akla gelmektedir. Detoksun aslında en büyük hedefi vücutta birikmiş olan toksinleri atmaktır. 

Sosyal ve günlük yaşamının içinde soluduğumuz hava, içtiğimiz su, paketli ürünler, yediğimiz işlenmiş gıdalar ve etkisinde kaldığımız günlük stres nedeniyle vücudumuza atılması kolay olmayan zararlı bir yük bindiriyoruz.Bu etkenlerle vücudumuzda biriken toksinler vücutta birikerek toksik yük oluşturur. 

Vücudu hastalıktan korumak ve enerjimizi korumak için bu toksik yükten kurtulmamız gerekiyor. Hatta bazen bu toksik yük ağırlık kaybı hedeflendiği dönemde engel olarak karşımıza çıkıyor. Toksinlerden ve zararlı etkilerinden kurtulmanın en iyi yolu, detoks olarak adlandırdığımız programdan geçiyor.

Ancak detoks tek başına ve kontrolsüzce uygulanmamalıdır. Günümüzde uygulanan pek çok detoks ile günlük kalori ihtiyacı göz önünde bulundurulmadan sadece sebze ve meyve suyu ağırlıklı bir beslenme programı olduğu düşünülmekte. Böyle uygulamalarda vücut için elzem olan enerji sağlanamıyor. Buna bağlı olarak metabolizmanın yavaşlamasına, yetersiz vitamin ve mineral alımına bağlı immun sistemin zayıflaması gibi tehlikeler ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle bu tür kalorisi yetersiz, kontrolsüzce uygulanan detoks programları uygulayan kişiler hızlı kilo vermenin yanında, yetersiz besin ögesi alımının yol açtığı protein azlığına bağlı olarak kas kayıpları da yaşayabiliyor. Kas ağırlığı eşittir metabolizma hızı demektir. Tek tip detokslar uygulandığında yetersiz kalori alımına bağlı olarak hızlı kilo verme görülür; ancak bu kayıpların %99’luk kısmı yağdan değil sadece sudan oluşur. 

Sağlıklı bir detoks programı nasıl olmalıdır? 

Fitslimlife da diyetisyenler tarafından kişiye özel olarak uygulanan detoks programında toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olacak besinler kullanılarak uyguluyoruz.

Program kişinin günlük kalori ihtiyacını karşılayacak şekilde yapılmalıdır. Detoks programı antioksidan besin ögesi içeriği yüksek besinler tercih edilerek hazırlanıyor. Örneğin; karnabahar,lahana ,greyfurt, kırmızı sebzeler…

 Gerekenden düşük değil yeterli miktarda protein sağlayarak ve bitkisel bazlı proteinler tercih ediyoruz. Böylece kas kaybını önlemiş oluyoruz. Sıvı tüketimini arttırıyoruz. Ortalama olarak 1-2 gün kadar süren bu program kişiye özel hazırlanmaktadır.  

×
Open chat